2016 WA Youth Soccer Presidents Cup
Team Schedules - BU13 Division 1
Flight Notice:
Roster freeze date for this age group is Monday, March 28 at 5 pm. Check with your registrar as they may have an earlier date. Match reports are specific to each match and will be made available to print on the Wednesday before the weekend's matches.
Affinity Sports iPhone App for schedules is available to DOWNLOAD in App Store. Schedule Mobile Web pages for all phones is also available by clicking HERE. You may add its bookmark to phone's home screen.
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://wys-2016presidentscup.affinitysoccer.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=E75F7D84-E792-4E19-ADD7-A01A983E256B&tournamentguid=B5E8F744-ACA5-47CB-81FE-8D066468B713&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket Ladder Display Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C      




Advancing to Next Round: top 2 place team(s) from each Bracket and 2 Wildcards.
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A2 : FWFC B02 Blue (A)104923 2  6  8 
 A1 : PacNW B02 Blue B910120 2  4  9 
 A3 : 3RSC B02 A041014 1  6  10 
 A4 : South Tacoma United San Martin - BU132002 0  -16  2 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B1 : Eastside FC B02 White B99422 2  3  6 
 B2 : Crossfire Premier B02 B49417 1  4  5 
 B3 : FC Alliance B02 B211013 1  -2  6 
 B4 : RVS B02 Orange A (309209025)4105 0  -5  1 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C1 : Washington Rush B02 A991028 3  10  13 
 C3 : Kent United B02 Tenner92213 1  -2  9 
 C2 : Seattle United B02 Samba C39012 1  -3  8 
 C4 : Crossfire Premier B02 C11911 1  -5  5 

Bracket - Sunday, March 20, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 159656  Foss High School  01:00 PM  1 A4 vs A1South Tacoma United San Martin - BU13 2 vs.PacNW B02 Blue B5

Bracket - Friday, March 25, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 159663  Genesee Park and Playfield  06:30 PM  Low C2 vs C3Seattle United B02 Samba C 3 vs.Kent United B02 Tenner5

Bracket - Saturday, April 02, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 159655  Sacajawea Middle School  09:00 AM  0 A2 vs A4FWFC B02 Blue (A) 4 vs.South Tacoma United San Martin - BU130
 159666  Preston Park  09:00 AM  2 B1 vs B3Eastside FC B02 White B 3 vs.FC Alliance B02 B2
 159660  Archbishop Murphy High School  09:00 AM  stdm C1 vs C3Washington Rush B02 A 5 vs.Kent United B02 Tenner2
 159661  Genesee Park and Playfield  09:30 AM  Up C2 vs C4Seattle United B02 Samba C 5 vs.Crossfire Premier B02 C1
 159654  Starfire Complex  12:00 PM  2 A1 vs A3PacNW B02 Blue B 3 vs.3RSC B02 A0
 159667  Grasslawn Park  01:00 PM  GL B2 vs B4Crossfire Premier B02 B 0 vs.RVS B02 Orange A (309209025)0

Bracket - Saturday, April 09, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 159669  Grasslawn Park  11:00 AM  GL2 B2 vs B3Crossfire Premier B02 B 5 vs.FC Alliance B02 B1
 159662  Grasslawn Park  01:00 PM  GL2 C4 vs C1Crossfire Premier B02 C 1 vs.Washington Rush B02 A3
 159657  Sacajawea Middle School  03:00 PM  0 A2 vs A3FWFC B02 Blue (A) 1 vs.3RSC B02 A1
 159668  Game Farm Park  03:00 PM  W B4 vs B1RVS B02 Orange A (309209025) 1 vs.Eastside FC B02 White B3

Bracket - Saturday, April 16, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 159671  Inglemoor High School  02:00 AM  HS B3 vs B4FC Alliance B02 B 3 vs.RVS B02 Orange A (309209025)0
 159664  Archbishop Murphy High School  10:30 AM  stdm C1 vs C2Washington Rush B02 A 5 vs.Seattle United B02 Samba C0
 159670  Preston Park  12:00 PM  1 B1 vs B2Eastside FC B02 White B 0 vs.Crossfire Premier B02 B0
 159659  Tri Cities Youth Soccer Association Complex  02:00 PM  10 A3 vs A43RSC B02 A 9 vs.South Tacoma United San Martin - BU130

Bracket - Sunday, April 17, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 159665  Wilson Field  04:30 PM  1 C3 vs C4Kent United B02 Tenner 2 vs.Crossfire Premier B02 C3
 159658  Valley RidgePark  05:30 PM  2 A1 vs A2PacNW B02 Blue B 1 vs.FWFC B02 Blue (A)3

Quarter Final - Saturday, April 23, 2016
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 159672  Sacajawea Middle School  11:00 AM  0 FWFC B02 Blue (A) 0 vs.FC Alliance B02 B1
 159673  Preston Park  01:30 PM  2 Eastside FC B02 White B 3
- 1PK  
vs.3RSC B02 A3
- 4PK
 159675  Grasslawn Park  05:00 PM  GL Crossfire Premier B02 B 1
- 5PK  
vs.Kent United B02 Tenner1
- 3PK

Quarter Final - Sunday, April 24, 2016
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 159674  Archbishop Murphy High School  01:00 PM  stdm Washington Rush B02 A 4
- 3PK  
vs.PacNW B02 Blue B4
- 5PK

Semi-Final - Saturday, April 30, 2016
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 159676  Starfire Complex  03:15 PM  4 FC Alliance B02 B 0 vs.3RSC B02 A2
 159677  Starfire Complex  03:15 PM  3 PacNW B02 Blue B 2 vs.Crossfire Premier B02 B1

Final - Sunday, May 01, 2016
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 159678  Starfire Complex  01:30 PM  3 3RSC B02 A 0 vs.PacNW B02 Blue B1






Affinity Sports Copyright 2016, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.