2016 WA Youth Soccer Presidents Cup
Team Schedules - BU11 Division 1
Flight Notice:
Roster freeze date for this age group is Monday, March 14 at 5 pm. Check with your registrar as they may have an earlier date. Match reports are specific to each match and will be made available to print on the Wednesday before the weekend's matches.
Affinity Sports iPhone App for schedules is available to DOWNLOAD in App Store. Schedule Mobile Web pages for all phones is also available by clicking HERE. You may add its bookmark to phone's home screen.
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://wys-2016presidentscup.affinitysoccer.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=47E96EFA-3980-49F6-A0D3-2E948ED70CAF&tournamentguid=B5E8F744-ACA5-47CB-81FE-8D066468B713&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket Ladder Display Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C      




Advancing to Next Round: top 2 place team(s) from each Bracket and 2 Wildcards.
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A1 : Seattle United B04 Copa A910928 3  18  20 
 A3 : Harbor Premier B04 Green A151016 1  -1  6 
 A2 : Crossfire Premier B04 B85114 1  -3  5 
 A4 : South Tacoma United Holanda - BU111001 0  -14  1 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B1 : WPFC B04 Black A1010929 3  18  18 
 B3 : FC Alliance B04 A08917 2  -7  4 
 B2 : Eastside FC B04 Red A10910 1  0  5 
 B4 : FCSC B04 White0011 0  -11  1 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C2 : Crossfire Premier B04 A1081028 3  8  9 
 C1 : Seattle United B04 Tango B100414 1  1  5 
 C3 : PacNW B04 Maroon A19414 1  0  7 
 C4 : SNOHOMISH UNITED BLACK A0033 0  -9  4 

Bracket - Saturday, March 19, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 159480  Marymoor Park  09:00 AM  2 C2 vs C4Crossfire Premier B04 A 4 vs.SNOHOMISH UNITED BLACK A0
 159485  Van Asselt Elementary  10:30 AM  1 A1 vs A3Seattle United B04 Copa A 5 vs.Harbor Premier B04 Green A1
 159486  Marymoor Park  03:00 PM  2 A2 vs A4Crossfire Premier B04 B 2 vs.South Tacoma United Holanda - BU111
 159473  WPFC Soccer Complex  04:30 PM  4a B1 vs B3WPFC B04 Black A 10 vs.FC Alliance B04 A0

Bracket - Saturday, April 02, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 159475  Felida Park North  10:00 AM  2 B4 vs B1FCSC B04 White 0 vs.WPFC B04 Black A6
 159487  Jason Lee Middle School (Tacoma)  12:00 PM  1 A4 vs A1South Tacoma United Holanda - BU11 0 vs.Seattle United B04 Copa A10
 159481  Snohomish High School  12:30 PM  Low C4 vs C1SNOHOMISH UNITED BLACK A 0 vs.Seattle United B04 Tango B4
 159488  Marymoor Park  01:00 PM  3B A2 vs A3Crossfire Premier B04 B 2 vs.Harbor Premier B04 Green A2
 159476  Preston Park  03:00 PM  3 B2 vs B3Eastside FC B04 Red A 1 vs.FC Alliance B04 A2
 159482  Marymoor Park  04:00 PM  1 C2 vs C3Crossfire Premier B04 A 2 vs.PacNW B04 Maroon A1

Bracket - Sunday, April 03, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 159484  Starfire Sports Complex  12:00 PM  10 C3 vs C4PacNW B04 Maroon A 5 vs.SNOHOMISH UNITED BLACK A4

Bracket - Saturday, April 09, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 159483  Shoreline Center  09:00 AM  A C1 vs C2Seattle United B04 Tango B 0 vs.Crossfire Premier B04 A3
 159490  Harbor Ridge Middle School  12:30 PM  MS A3 vs A4Harbor Premier B04 Green A 3 vs.South Tacoma United Holanda - BU110
 159489  Van Asselt Elementary  01:30 PM  1 A1 vs A2Seattle United B04 Copa A 5 vs.Crossfire Premier B04 B1
 159478  Woodinville Sports Field  02:00 PM  6 B3 vs B4FC Alliance B04 A 2 vs.FCSC B04 White0
 159477  WPFC Soccer Complex  04:30 PM  4b B1 vs B2WPFC B04 Black A 2 vs.Eastside FC B04 Red A0

Bracket - Sunday, April 10, 2016
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 159479  Van Asselt Elementary  09:00 AM  1 C1 vs C3Seattle United B04 Tango B 1 vs.PacNW B04 Maroon A1
 159474  Preston Park  12:00 PM  3 B2 vs B4Eastside FC B04 Red A 4 vs.FCSC B04 White1

Quarter Final - Saturday, April 16, 2016
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 159493  Marymoor Park  01:30 PM  2 Crossfire Premier B04 A 9 vs.Harbor Premier B04 Green A0

Quarter Final - Sunday, April 17, 2016
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 159492  WPFC Soccer Complex  10:30 AM  4a WPFC B04 Black A 5 vs.PacNW B04 Maroon A0
 159491  Shoreline Center  04:00 PM  A Seattle United B04 Copa A 3 vs.Crossfire Premier B04 B1
 159494  Woodinville Sports Field  04:00 PM  6 FC Alliance B04 A 1 vs.Seattle United B04 Tango B7

Semi-Final - Saturday, April 23, 2016
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 159495  Starfire Complex  11:30 AM  9MOD Seattle United B04 Copa A 3 vs.WPFC B04 Black A0
 159496  Starfire Complex  11:30 AM  10 Crossfire Premier B04 A 3 vs.Seattle United B04 Tango B0

Final - Sunday, April 24, 2016
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 159497  Starfire Complex  11:00 AM  10 Seattle United B04 Copa A 2
- 5PK  
vs.Crossfire Premier B04 A2
- 6PK






Affinity Sports Copyright 2016, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.